Fallout 4 – kontynuacja klasyku RPG

W listopadzie 2015 roku pojawiła się długo wyczekiwana czwarta część kultowego Fallouta. Wszystkie gry cyklu rozgrywają się w świecie z zniszczonym wojną nuklearną. Co bardzo ważne mimo wielu zmian w mechanice gry, twórcom czyli firmie Bethesda udało się zachować klimat typowy dla wcześniejszych gier fabularnych z serii Fallout.

Pierwsza część Fallouta została wydana przez studio Black Isle i koncern Interplay w wersji na komputery PC w 1997 roku. Akcja tego cyklu RPG toczy się w postapokaliptycznym świecie gdzie ludzie włączą o przetrwanie korzystając z pozostałości po upadłej cywilizacji. Podczas gry w najnowszą odsłonę cyklu będziemy mogli wędrować po zniszczonych przedmieściach amerykańskiego Bostonu. Podstawowym celem gry jest odnalezienie członków rodziny.

Mechanika gry

Jeśli chodzi o widok podczas to autorzy gry zastosowali podobne rozwiązanie jak w Fallocie 3. W zależności od wyboru gracz może obserwować wydarzenia z perspektywy trzeciej lub pierwszej osoby. W grze możemy korzystać również z charakterystycznych elementów dla cyklu takich jak system celowania V.A.T.S oraz system atrybutów S.P.E.C.I.A.L..

Podczas rozgrywki do gracza mogą przyłączyć się inni wędrowcy a także pies, postaciom tym można wydawać proste komendy. Łatwo zauważyć, że producentom tego tytułu zależało, aby gracz w trakcie rozgrywki miał absolutną swobodę wyboru. Dzięki temu to tylko od decyzji gracza zależy gdzie się uda i jak się zachowa.

Największej zmianie w mechanice gry w stosunku do poprzedniej części uległ system rzemiosła, został on bardzo rozbudowany. Teraz bohater może korzystać z wielu przedmiotów znajdujących się w otoczeniu i przerabiać je na elementy wyposażenia, może z nich tworzyć nawet prowizoryczne schronienia.

W grze można skorzystać z kilkudziesięciu rodzajów broni, które również można poddawać setkom mniejszych lub większych modyfikacji. Ciekawostką jest to, że korzystając ze znanego z poprzednich odsłon cyklu organizera – PipBoy, można nie tylko uzyskać bardzo wiele cennych informacji, ale również zagrać w proste gry.

Aspekt techniczny

Jeśli chodzi o aspekt wizualny to Fallout 4 prezentuje się lepiej niż jego poprzednik. Co ważne mimo wielu zmian twórcom gry udało się zachować specyficzny klimat tej kultowej serii. Ta gra komputerowa oprócz standardowej wersji jest także dostępna w edycji kolekcjonerskiej, gdzie oprócz samej gry w metalowym pudełku znajduje się również plakat, oraz replika PipBoya.

Fallout 4 jest grą przeznaczona dla osób powyżej osiemnastego roku życia, ponieważ zawiera elementy przemocy oraz wulgaryzmy. Gra dostępna jest zarówno w wersji na komputery klasy PC jak i na konsole (XONE, PS4). Wersja komputerowa wymaga do uruchomienia sprzętu wyposażonego co najmniej w procesor Intel Core i5-2300 2.8 GHz, 8 GB pamięci RAM oraz kartę grafiki GeForce GTX 550 lub lepszą.